Proč v Česku prodávat/kupovat nemovitost? Je to levnější.

01.04.2020

Každou chvíli slýchám nejen od svých klientů, ale od celé veřejnosti, jak je v Česku drahé kupovat či prodávat nemovitost, že jinde je to levnější, že u nás musíme platit to či ono, že musíme platit provizi realitní kanceláři, za advokátní úschovu, poplatek na katastru a tak dále.

Je to pár dní, co jsem s jedním klientem konzultoval koupi nemovitosti v Rakousku a byl jsem docela překvapen, za co všechno je běžné při takovém nákupu/prodeji v Rakousku platit. A nejedná se o zrovna drobné peníze.

Daň z převodu nemovitosti

U nás tzv. Daň z nabytí nemovitosti je 4% z kupní ceny a málokterého plátce tato daň nechává chladným. Přeci danit něco, co si z již zdaněných peněz koupím, je nemorální, říkáme si. Jenže nutno dodat, že tato daň, ať se jmenuje pokaždé trochu jinak, je běžná v naprosté většině vyspělých zemí. V Rakousku je ve výši 3,5% z kupní ceny (snad jediné, co je v Rakousku oproti ČR levnější), ale třeba v Německu si kupující musí připravit rovných 6% z kupní ceny!

Poplatek za registraci na katastru

Upozorňuji, že podle zákona č. 364/2019 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, dochází s účinností od 1. 1. 2020 ke změně výše některých správních poplatků, zejména poplatku za přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí z původních 1000 Kč na 2000 Kč.
V Rakousku se však tzv. Grundbuch platí také a to rovnou ve výši 1,1 % z kupní ceny. Kupujete-li si tedy v Rakousku nemovitost za 300.000,- EUR, za registraci v katastru zaplatíte státu 3.300,- EUR, tj. cca 88.000,- Kč.

Advokátní nebo notářská úschova

Pokud moji klienti trvají na advokátní či notářské úschově kupní ceny, musejí vždy počítat s dodatečnými náklady nad rámec zprostředkovatelské provize. Advokáti, se kterými dlouhodobě spolupracuji si účtují cca 5000,- Kč za úschovu. Notář se řídí tarifem, kde se cena úschovy pohybuje ve většině případů od 5.000,- Kč do 20.000,- Kč. Zdá se to moc?                V Rakousku si notář účtuje od 2% do 3% z kupní ceny. Tj. u nemovitosti za 300.000,- EUR dáte notáři třeba i 9.000,- EUR za úschovu a práci s ní spojenou. To je skoro čtvrt milion korun! V Německu se pak za právní služby platí ve většině případů 1% z kupní ceny. Ani to není zanedbatelný náklad.

Provize za zprostředkování

Zde jsme s Němci i Rakušany na podobných cenách. V Rakousku se provize za zprostředkování obchodu pohybuje nejčastěji kolem 4% + DPH, v Německu jsme pak někde kolem 5% až 6% + DPH, což jsou podobné tarify jako u nás.

Sečteme-li tedy náklady spojené s nákupem/prodejem nemovitosti v Rakousku nebo Německu, dostáváme se na výrazně vyšší částky, než jsou běžné v České Republice. V Rakousku musíme jakožto kupující (hradí většinu nákladů spojených s obchodem) počítat s dodatečnými cca 10% z kupní ceny, v Německu pak dokonce se 13%! Tak co říkáte. Ještě vám připadá, že náklady spojené s nákupem/prodejem nemovitosti v Česku jsou vysoké?

Máte k mému článku nějaké dotazy nebo komentář? Kopntaktujte mě. Ráda to s Vámi proberu.

tel. 733726910